sobota 31. března 2012

Osobní pohled na ACER Iconia Tab A100

Vlastně ještě nikdy jsem neměl v ruce tablet s Androidem (jiný bych do ruky ani nevzal :)). Naštěstí teď nedávno se mi díky GUG.cz naskytla příležitost si výše zmíněný tablet s kapacitou 8 GB na několik dní osahat než jej pošlu dál.

Nutno poznamenat, že tablet patří mezi levnější varianty. Dnes se dá sehnat nový za 6000 Kč a podle toho je jasné, že nelze očekávat žádné převratné zpracování.

Na podrobnější test v kvalitě recenze jsem sice neměl tolik času k testování, ale odhodlal jsem se alespoň ke kratšímu osobnímu pohledu:


Tělo a HW
Při rozměrech 117 × 195 × 13,10 mm se řadí mezi menší tablety a je možné při držení v rukou na šířku dosáhnout s palci na všechna tlačítka klávesnice, což bylo rozměrově příjemné. Avšak větší váha přístroje (410 g) dává zabrat ostatním prstům. Při hodinovém držení na šířku ve vzduchu jsem měl menší křeče v prostředníčku, prsteníčku a malíčku levé ruky :/. Váha zde dělá víc než jsem čekal. Zpracování se mi vzhledem k ceně zdálo přijatelné a pevné, nic neskřípe a nekroutí se, ale zdá se mi, že až moc ulpívají otisky prstů na přední straně. Zadní strana u červené varianty je matná a celkem dobře odolává otiskům. Při vibracích zařízení se mi také zdálo, jakoby uvnitř něco chrastilo, vůbec vibrace se poslechově jevily nepříjemně. Místy mi vadilo, že spodní hrana (při držení naležato a repráčky na pravé straně), která ze zad objímá přístroj až k displeji byla mírně ostrá, což se nedá říci o té horní :/ - možná kus od kusu.

Při používání a dalších zkušenostech jsem stále více nabíral přesvědčení, že výrobce snad očekával, že se tento tablet bude používat jen nebo převážně na výšku, tedy spíše jako mobilní telefon. O čemž přesvědčuje i rozmístění reproduktorů a dalších prvků, které při držení naležato prostě stále zakrýváte. Bohužel i přední optika je umístěná tak nešikovně, že při "normálním" držení tabletu si ji akorát palcem zakryjete, což bohužel platí i pro senzor okolního osvětlení. S ním jsem měl právě největší problém při použití ve venkovních prostorách. Jak si tablet v rukou posunujete, střídavě senzor okolního světla zakrýváte a odkrýváte, což se projevuje neustálým pohasínáním podsvícení.

Co mi asi nejvíce vadilo je nemožnost nabíjení přes micro USB konektor. USB bohužel slouží jen k přesunu dat. Při malé výdrži baterie a vybíjení při přesunu dat pomocí USB je to opravdu hrubý nedostatek.


Displej
Nejhorším prvkem displeje jsou jeho pozorovací úhly a nebojím se říct, že je to úplně nejslabší článek celého zařízení. Z různých pozic používání je právě ten nejpoužívanější, tedy držení na šířku s HOME tlačítkem na pravé straně, ten nejhůře zobrazitelný. Při takovém držení totiž displej přechází do invertovaných barev. Na opačné straně se pouze velmi zjasní a přes nejkratší strany displeje je pozorovací úhel celkem dostačující. Špatné pozorovací úhly a kvalita displeje jsou ještě více citelné na sluníčku, kde se více vyplatí mít prostředí s větším kontrastem nebo si tablet zaclonit.


Trochu nepochopení z mé strany sbírají právě špatné pozorovací úhly přes delší strany, když evidentně výrobce preferuje používání na výšku. Například tmavá klávesnice při zobrazení na výšku tak vytváří velice nepříjemný pocit, jelikož levým okem ji vidíte trochu v invertovaných barvách a pravým zase přesvětlenou :/.


Optika
Co se týče optiky na zadní straně, tak ta je schopná udělat povedenou momentku s autofokusem, ale víc od ní nečekejte. Při testování mi nejvíce chyběla možnost ostření na zvolené místo. Fokus se tedy váže jen ke středu, stejně jako hodnota expozice a jelikož zde není žádná možnost namáčknutí, nelze přístrojem po ostření ani posunout pro volbu kompozice. Ale od tabletu ani nemůžeme očekávat zázraky.

V horších světelných podmínkách jsem se nemohl zbavit dojmu, že fotky a videa jsou rozmazané. Což je při primárním používání ve vnitřních prostorách tou horší variantou. Opět je třeba připomenou, že optiku u tabletu využijete asi opravdu jen výjimečně nebo pouze příležitostně například u videohovorů a QR kódů.

Funkce fotoaparátu jsou postačující. Zprvu mne zarazila zbytečně velká plocha s ovládacími prvky, ale při špatné zobrazovací schopnosti displeje na sluníčku to jedině oceníte.

I když je po zimně tak nějak "šedo", optika moc živostí barev neoplývá, což není tak problematické při optimálních podmínkách.


Video se mi zdálo být v horších světelných podmínkách rozmazané s menší chybou vertikální synchronizace a trhání, které mi YouTube nabízel po uploadu opravit :). Níže jsou ovšem neupravená videa.
Zvuk
Pro test zvukového výstupu jsem zvolil aplikaci Winamp, na kterou jsem zvyklý a defaultně umí přehrát i formát FLAC. Při jakékoliv reprodukci zvuků z repráčků umístěných pod HOME tlačítkem mne trápilo jejich zakrývání při držení na šířku. Ovšem když jsem dlaní a prsty opravdu úplně zakryl reproduktory, zvuk se valil jako někde zevnitř těla přístroje a byl nepochopitelně lepší :).

Poslech mi zpříjemnila připojená sluchátka (testováno s q-Jays), ovšem při defaultním nastavení zněla hudba hodně tlumeně, hluboce a zastřeně. Hledal jsem tedy kde všude se dají po-vypínat funkce, které přidávají efekt. Vypnul jsem tedy ekvalizér, což bylo o něco lepší, ale hlavní příčinou byla položka "Dolby Mobile", po které v případě vypnutí zahrál tablet testovací FLAC soubor přibližněji tak, jak byl stvořen. Samozřejmě pokud jsou použity "obyčejná" levná sluchátka, přidávající efekt Dolby není tak rušivý na poslech a trochu kompenzuje levnou reprodukci. Není třeba snad zmiňovat, že ekvalizér by se správně neměl vůbec používat, jelikož vždy nějakým způsobem zkresluje zvuk, ale každý má rád něco jiného, a proto i výrobci sluchátek, byť dražších, dávají na trh své výrobky s přidanými basy, výraznějšími výšky a podobně... V tabletu jsem s FLACem nečekal zázraky, ale potěšila mne má schopnost (nepatrně) rozeznat FLAC od MP3 v 320kbps, což běžným poslechem normálně rozeznám i v PC s interní zvukovkou.

Při přesunu audio souborů jsem také narazil na jeden zajímavý problém, když jsem svou hudbu přesouval do přístroje pomocí USB rozhraní. Viz obrázek:


U formátu FLAC jsem upozornění ještě chápal, ale u běžného MP3 souboru....? Ještě, že šlo zvolenou akci použít pro všechny soubory, jinak bych snad klikal dodnes.
//OS Win7 32bit.


Systém a aplikace
Uvítal jsem, že Acer neimplementoval žádné své grafické rozhraní a nechal "čistý" Android 3.2. Vadilo mi pouze, že po nainstalování více aplikací najednou jsem ze stavové lišty musel informaci o provedené instalaci po jedné odstraňovat. Nevím jakou příčinou bylo, že instalované aplikace s widgety se v nabídce widgetů zobrazily až po nějakém čase, ale bylo to dosti nepříjemné.

S grafickým výkonem, který má na starosti nVidia Tegra 2 jsem byl spokojený. Zkoušel jsem různé náročnější 3D hry a s žádnou jsem neměl nejmenší problém. Jelikož ale v době testování zrovna vyšly Angry Birds Space, většinu herního času jsem tedy trávil u nich - na to je tablet super :).

Z aplikací, které byly vestavěné v zařízení jsem nejvíce využíval Kalendář, který mi naprosto vyhovoval. Zařadil bych jej mezi nejpovedenější aplikaci, možná i proto, že velice připomínal kalendář Googlu. Na ostatní aplikace od Aceru jsem si moc nenavykl a viděl je spíše jako zbytečné a sáhl jsem vždy po aplikacích, na které jsem zvyklý z mobilního telefonu.

Kromě několika nepodporovaných aplikací z Play (Market) jsem se za celou dobu nesetkal s jediným problém nebo pádem.


Závěr
Díky tomuto tabletu vím v čem se nevyplatí dělat kompromis. Na druhou stranu jsem pro tablet nalezl jeden optimální způsob použití, a to přístup k internetu a s ním spojeným službám v době vypnutého počítače a potřeby šetřit baterii v mobilním telefonu. Tablet jako takový bych si více dovedl představit někde odložený v obýváku a dostupný všem v případě potřeby, což je ovšem méně žádoucí bez možnosti komfortního přepínání účtů při spuštění / odemknutí. Stejně se s ním budu nerad loučit, neboť jsem měl několik okamžiků, kdy jsem byl vděčný, že mohu po něčem takovém sáhnout.

Tento tablet bych doporučil někomu, kdo příležitostně potřebuje přístup k internetu, jelikož cena je v tomto případě přijatelná. Rozhodně bych jej ale nedoporučil pro vášnivější hráče (kvůli výdrži a váze) a sledování filmů.

Žádné komentáře: