sobota 12. června 2010

Počasí aneb jak je a jak bude

Nemusím zde snad vysvětlovat, jak je výhodné nebo užitečné sledovat stav a vývoj počasí s prognózou na příští dny. Důležité je spíš kde sledovat. Nejideálnější je mít nějakou ověřenou meteostanici v místě bydliště nebo alespoň co nejblíže. Kolem Boleslavi jsou hned dvě, a to podrobné a přesné. Jedna je v Čachovicích a druhou najdeme v Mnichově Hradišti. Aktuální stav pak ještě sleduji pro celou ČR z důvodu blížících se srážek, bouřek čí jiných jevů a výstrah. K tomu mi asi nejlépe slouží  radar.bourky.cz kde jsou zahrnuty i meteostanice ČHMÚ s možností zobrazení výstrah. Srážky pak popřípadě pozoruji na novém portálu CHMI nebo radar.meteopress.cz s aktuálním stavem teplot, větru, tlaku a další.

Ovšem než stav aktuálního počasí je zajímavější a více přínosné sledovat předpověď počasí na další dny. Existuje plno služeb. Placených i zdarma, přesných a méně přesných, podrobných nebo jen nějak zajímavých.
Mezi ty naše patří dobře zpracované a přesné nasepocasi.cz, jen škoda že je tato služba placená, navíc když jsou zde k dispozici jiné zdarma a kolikrát i přesnější. Já proto sleduji velmi přesnou krátkodobou předpověď z Varšavské univerzity na new.meteo.pl, kde si přímo kliknutím na mapu zobrazíte podrobnou předpověď na následující dny v hodinových stavech. Za zmínku ovšem stojí další české projekty jako například známý Aladin a Medard.

Nesmím ale zapomenout na sezónní situace vodních toků, pro mne tedy hlavně povodí Labe s Jizerou a nebo na online sledování pozic sypačů v zimě.

Na závěr jsem vložil stav počasí v Čachovicích a zajímavý widget, který mne v poslední době zaujal.

No a kde sledujete počasí vy? Věděli jste vůbec o těchto službách nebo máte jiné zdroje? Mě tedy počasí z televize nestačí, pokud ovšem nepočítám meteotv.meteopress.cz nebo videokanál na YouTube, kde nám alespoň zdarma ukáží předpověď z placené služby MeteoView.


Meteostanice Čachovice


Widget se stavem počasí pro Mladou Boleslav
YoWindow.com
Forecast by yr.no

Žádné komentáře: