pondělí 22. března 2010

Mám tak trochu zvláštní sny

Stále říkám, že se mi žádné sny nezdají, ale ve skutečnosti se mi občas zdávají poněkud zvláštní sny. Vlastně si zprvu myslím, že to ani sny nejsou. Zkrátka se mi například zdá, že něco dělám, něco si připravuji nebo vidím jen jakési obrazy z reálného života. V realitě se pak divím tomu, že to tak ve skutečnosti není, a to co mělo být na onom místě nebo hotové, připravené, atd., se mi muselo jen zdát.


Pohled do budoucnosti? - Dnešní zážitek.

Třeba dnes jsem si připravoval oblečení na tělocvik, které si s sebou budu brát ve středu do Pardubic. Hledal jsem tričko, kraťasy, boty, .... No trvalo to tak hodinu. Pak jsem se to snažil nějak naskládat do batohu (nechci další zavazadlo), což mi dalo dlouho zabrat, ale povedlo se najít takový systém uložení, který byl optimální. Najednou během dne zjišťuji, že v batohu není žádné oblečení, boty a vlastně nic co jsem si připravoval! Jak je to možné?! Nechápu a jdu hledat oblečení, které jsem si už jednou připravoval. Dyť jsem to hergot už dělal! Tentokrát jdu najisto. Beru na první dobrou boty na tělocvik, které jsem předtím musel dlouho hledat, to samé tričko, které jsem si už jednou vybral a stejně tak kraťasy. Už vím jak vše naskládat do batohu. Mám zabaleno během pár chvil, a tak alespoň více času na ostatní záležitosti. Stále nechápu.

Já prostě vím, že jsem to dělal. Dal bych za to ruku do ohně! Ale prostě to tak není. Nedokážu si to vysvětlit jinak, než že to vše byl jen sen. Je to tak reálné, nejde neuvěřit. Já vskutku nevím, že se mi něco zdálo, zato vím, že jsem dělal to a to, ale v realitě to tak není....

Naposledy jsem podobný zážitek prožíval před několika lety, když jsem měl čtyřicítky horečky. To ale byla situace odlišná v tom, že mi vše naopak připadalo jako sen od něhož jsem nedokázal odlišit realitu.

Já prostě žiji ve dvou světech. Proč se mi nezdají normální sny? Proč ve snu prožívám stejnou "realitu" jako ve skutečnosti? A vůbec, proč je to tak reálné a tyto "dvě reality" nedokážu od sebe odlišit? Na vše vlastně přijdu až v tom (snad) reálném světě, že něco není v pořádku. Ale kde se berou ty zkušenosti z prvního zážitku, díky kterým si pak usnadňuji pravou realitu? No alespoň je to dobré v tom, že věci hledám jen virtuálně (ve snu) a v realitě už pak jdu najisto. Je to trochu takový Matrix, jen škoda že to není častější :).


Opakovaná realita. - Déjà vu.

Dokonce se mi mnohokrát stává, že prožiji určitý okamžik (jakýkoliv) s pocitem, který mne "upozorňuje" na stejnou již jednou zažitou situaci - naprosto stejnou. Úplně mne to zarazí. Třeba je to jen takový malý záblesk jako například když kolem projede nějaké konkrétní auto, já vím, že jsem to už jednou prožil - přesně to samé, naprosto přesně to samé. Je to jen pár vteřin, většinou tak 2 - 3. Čím delší je to záblesk, tím více mne to překvapuje. Když se mi to stávalo do vteřiny, říkal jsem si jen, že je to něco podobného co jsem už viděl a teď se to připomnělo, ale zkuste si počítat do 3. vteřin. V tomto případě je to dlouhý "zpětný" zážitek a já vím přesně, že naprostou situaci jsem už zažil nebo viděl, jen nevím kdy a jak, ale vše z okolního světa sedí. Třeba se po dobu těch 3 nebo více vteřin i rozhlédnu a připadá mi to jako bych znovu koukal na film, který už jsem dříve viděl.    


Dokážete to někdo vysvětlit? Zažili jste nebo opakovaně zažíváte něco podobného? Jak dlouho u vás trvá Déjà vu?

Žádné komentáře: