neděle 5. dubna 2015

Jak zaručeně proti mšicím a biologicky

Mšice mne už delší dobu trápily na chilli papričkách, které od napadení hodně trpěly, nekvetly a shazovaly listy. Zaručených návodů a rad je na internetu plno, stejně jako prostředků (ať už biologických či chemických) proti těmto škůdcům. Nic ovšem nepomáhalo spolehlivě.

Co ale pomohlo nejvíce, bylo otočit papričku do kýble s vodou, trochou Jaru a tekutého mýdla coby smáčedlo. Po hodinové koupeli byly mšice utopené, ale za pár dní (tedy za dva dny) se najednou objevily znovu. Zřejmě zůstaly zalezlé v hlíně, na květináči nebo je obalila vzduchová kapsa, nevím.

Proto nadešel čas na jiné, a to čistě přírodní řešení.
Jelikož nám někdy v listopadu zalezly berušky do baráku, aby zde přezimovaly, nabízela se k jaru metoda vymýtaní mšic jejich přírodním predátorem, zlověstnou beruškou (alespoň pro mšice). Nezáleží už na tom jestli se jedná o naší "českou" sedmitečnou krásku nebo její "americkou" či "asijskou" dravější příbuznou, která se bohužel také postarala dokonce o snížení počtu těch "českých". Mšice chutnají zkrátka všem ...... beruškám.

Řešení je tedy zdá se na světě, ale aby beruška fungovala, zjistil jsem, že více složitější než ji najít, je ji správně odchytit, aby se nevyděsila. Nevím jestli máte vy nějaké zkušenosti s odchytem berušek či jejich vyděšením :), ale přemluvit se nedají a přesto je důležité, aby sama beruška chtěla na předmět, kterým ji chcete donést ke zdroji potravy, vlézt z vlastního rozhodnutí. Když ji totiž vyplašíte, a věřte, že to není vůbec těžké, po přenesení bude jen zběsile běhat po rostlině a co nevidět odletí "do bezpečí".
Pokud tedy beruška sama vleze na vaši "přepravku", stačí ji jen umístit do blízkosti mšic a máte z většiny vyhráno. Okamžitě začne s hostinou. Bohužel i když zběsile brázdí po rostlince coby nepříčetný zabiják, nemá v honbě za potravou žádný systém a vynechává několik listů a větviček, některé vůbec neprohlíží zespodu, zato na jiné leze snad 100x za všech stran. Pro nervy jsem toto pozorování musel přerušit a po několika hodinách jít berušku přemístit a dokonce donést další jako posilu na okolní větvičky.
Za den bylo dokonáno a papričky začaly prosperovat. Nasadily nové lístky, květy a začaly plodit.


Vím ovšem, že řada z vás si už na začátku položila zásadní otázku:
"A kde mám sakra tu berušku shánět!".
Proto kdyby někdo chtěl, mohu pronajmout, za mírný poplatek, už vycvičenou berušku :).


Na závěr ještě menší dokumentace. Obsah níže není vhodný pro děti a slabší povahy :).
Jen omluvte kvalitu fotek a videa, vše bylo pořizováno v méně přístupných prostorách a pouze obyčejným kompaktem.

Porcování za živa:
  
Už je po hostině a nastal čas ze sebe smýt zbytky mšice ve formě nožiček a tykadel:


A zde je pak důsledek léčení:

Aktualizováno:Stejně dobře, jako beruška, poslouží i její larva, která je od vylíhnutí také dravá a živí se mšicemi.
Po dosáhnutí určité velikosti dojde ke zakuklení a během pár dnů k vylíhnutí dospělé berušky.
Pokud tedy uvidíte cokoliv co je vyobrazeno na snímcích níže, zachovejte klid a určitě nic nelikvidujte, ať už se jedná o larvy, kukly či vajíčka.Na závěr ještě pár videí:Líhnutí z kukly:

Kladení vajíček:


Rozmnožování:

Žádné komentáře: