neděle 27. května 2012

MapFactor Navigator - nejlepší offline navigace zdarma

Z placených a z mého hlediska nejlepších navigací jsem dříve používal Sygic Mobile Mpas 10 a později Sygic Aura. Už tenkrát jsem ale hledal něco co by bylo kvalitní, zdarma a zcela offline (je to vůbec možné?). Možná ano, narazil jsem totiž na stránky mapFactor, kde mé požadavky splňovaly, ale vzhledem k využívání Sygic Aura jsem vše ostatní nechal zatím bokem. Až do teď, když už Sygic v mobilu nemám a bojuji s místem pro instalaci aplikaci (ano, ROOT zatím nemám), jsem sáhl po této možnosti.

Navigací, které jsou zdarma sice přibývá, jsou kvalitní, ale ne zcela offline i když to o sobě tvrdí. Například Google Mapy nebo Locus, který také mám a často využívám ve svém telefonu, navigují offline, ale obě zmíněné aplikace potřebují pro výpočet trasy připojení k internetu, až pak jsou skutečně offline. Tudíž pro mne nepoužitelné na cestách.

Teprve MapFactor Navigator je pro mne tou opravdovou offline navigací zdarma, na kterou se mohu spolehnout. Využívá mapové podklady celého světa z OpenStreetMaps, které jsou měsíčně aktualizovány a zcela zdarma.
Aplikace zdarma, kvalitní mapy zdarma, offline navigace, offline výpočet trasy, hlasové navigování a další pro mne už drobnější funkce mne přesvědčily, ale bál jsem se velikosti aplikace. Bojuji už s místem a instalační soubor o velikosti 4,6 MB mne poněkud strašil. Mapy ČR (cca 170 MB) se ukládají na SD, což je v pořádku, aplikaci mohu částečně také přesunout na SD, ale každá aplikace v telefonu zanechá větší nebo menší část podle toho jak je app napsaná. Navigator ovšem v telefonu zabírá pouze 780 kB, což je naprosto skvělé.


Kvalitu navigování jsem měl možnost vyzkoušet při jízdě autem z Kutné Hory do Mladé Boleslavi. Rád bych předem poznamenal, že aplikace je ve fázi beta, takže není vše úplně optimální. Navigace ale v mém případě fungovala bez problému a dovedla mne k cíli, což je zde to nejdůležitější. Vykreslování pozice bylo přibližně o 2 sekundy zpožděné oproti reálné pozici, ale myslím, že obdobně je na tom i Sygic a při navigování to nebyl problém - odbočky byly hlášené včas.

Poznamenal bych ale pár připomínek, které mi vadily a nerad bych se s nimi potýkal.
Nejprve mne zarazily hlasové příkazy, které byly takové moc syntetické a jiné se stáhnout nedají, ale daly se poslouchat, to už mi více vadila hlasitost, kterou jsem měl nastavenou na 100% a musel jsem napínat uši, abych vůbec rozuměl. Pravda při otevřeném okně je okolní hluk větší, ale se Sygicem jsem s tím problém neměl. Ze zvuků mi dále připadal hrozný alarm na upozornění u překročení rychlosti, proto jsem toto varování raději vypnul a od té doby mi stále při navigování blikala po celé trase dopravní značka s 50-ti km/h.

Naopak se mi moc líbí použití OSM map, které ve svých datech mají všelijaké drobné cestičky což je vhodné při výběru profilu Cyklista nebo Pěší. Pokud se někomu nelíbí přesnost map nebo mu dokonce chybí nějaká ulice či objekt, může jej do map přidat, čímž zároveň pomůže i ostatním uživatelům OSM map (v tom je právě síla OSM map). Já měl spíše opačnou zkušenost, po cestě jsem totiž narazil na silnici, která byla ve výstavbě a stejně tak na mapě označena, tudíž navigace správně naváděla na objezdy podle aktuální situace.

Více jsem bohužel během jízdy nestihl, ale rád bych navigaci vyzkoušel ještě na kole.

Žádné komentáře: