středa 1. září 2010

Osobní pocity z Mafie 2

Nebudu zde srovnávat GTA4 a Mafii 2, nemá to cenu. Mafia 2 se totiž hraje kvůli něčemu jinému. Chtěl bych zmínit pár "drobností", kterými se odlišuje Mafia a Mafia 2, tedy dvě sestřičky jenž vzešly ze stejné dílny (i když s trochou organizačních změn).
Předem bych chtěl varovat, že článek může obsahovat lehké spoilery, i když se jim budu snažit co nejvíce vyhnout.

Co mne na Mafii 2 zarazilo nejvíce a hned na začátku, byl systém ukládání hry. Je prakticky nemožné, aby na jednom stroji hrálo více lidí - třeba tak, jak to bylo v případě Mafie, kde ve hře bylo několik pozic pro ukládání.

Musím ovšem pochválit děj a zpracování obou her, hraní obou mafií byl pro mne film, jehož dění jsem sám ovlivňoval. Na takovéto hry se nezapomíná. Děj v Mafii mne ovšem upoutal více, i když byl více přímočarý (jeden hlavní nepřítel), než v případě Mafie 2, která ukazuje "rodinu" v trochu jiném světle a staví hrdinu hned do několika světel - takové skákání sem a tam s trochou nerozhodnosti.


Škoda že prvky, na které jsem byl zvyklý z Mafie, se nezachovaly i ve dvojce. Například extrémní jízda, která by herní dobu protáhla, a tak připravila delší požitek ze hry. Také myslím, že v Mafii jsem mohl střílet z mnou řízeného auta, stejně jako bylo možné používat na svém voze blinkry - byl to detail, který potěšil. Čeho jsem si ale všiml, bylo nejčastěji používané slovo. V Mafii to jistě bylo slovo "Prdel", respektive "Do prdele". Kdežto v Mafii 2, alespoň mi to tak přišlo, bylo nejčastějším slovem "Kurva" (myšleno převážně jako nadávka :)). Všiml jsem si, že kameloti v Mafii 2 vyhlašují v novinách to co jsem nedávno provedl za zločin, stejně jako je možné zaslechnout zprávy z rádia informující o dění ve městě, o které jsem se postaral také já :). Nevím už jestli toto bylo i v první Mafii, přeci jen už je to nějaký ten čas, co jsem ji hrál - dodnes si ale pamatuji několik hlášek a hlavně Paulieho, který mi stejně jako Joe v Mafii 2 přirostl k srdci.


Podobnost obou her se nedá zapřít, ale je to rozhodně správně, jelikož na toto jsem právě tak dlouho čekal. Zpestření ve dvojce pak umožňuje sbírání playmate, neboli spoře oděných dívek z Playboye. Ovšem některé dívky je možné najít jen určitých misích a kapitolách. Dále je možné hledat plakáty, zatykače a další bonusy a grafiku ze hry. Ve dvojce je příjemné projití dvou různých období, tedy 40. a 50. let. V zimně a v létě. Vše dobově velmi dobře zapadá a kopíruje tehdejší reálnou situaci. Ve hře opravdu doporučuji vyždímat z postav co nejvíce - zkoušet mluvit s lidmi, poslouchat jejich rozhovory a tak dále. (Třeba si na začátku promluvte s prodavačem ve stánku s novinami nebo později opravte rozbité auto rozhádaného páru, který mrzne na ulici :), ostatně objevujte sami). Skvělý dabing za to stojí, zlepšuje to pocit ze hry víc než když příběhem jen proletíte a navíc není kam pospíchat.

Po dohrání Mafie 2, jsem byl trochu nepříjemně překvapen. To už je konec? Takhle to nemůže skončit... Proč jim to Vito neřekl? Proč nemůžu běhat po městě dál a objevovat Playmate.
Každopádně byl pro mne konec překvapující. I přes to vše je Mafia 2 hrou, která by v žádném případě neměla chybět ve vašem inventáři, i když vás možná zklame svou herní dobou.

Žádné komentáře: